piątek, 14 kwietnia 2017

szczegół

robiąc XPSa pod płytą w całości to dałbym max 30cm a to i tak dużo. nie licząc izolacji po obrzeżu tylko to co przykryje sam beton mam powierzchnię 91m2. wiec jedna warstwa o grubości 10cm będzie miała 9,1m3 i licząc XPS po 430zł wychodzi ok.4000zł za jedną taką warstwę. a mam ich mieć 3 wiec ok.12k na to pójdzie. XPS tani nie jest więc trzeba się dobrze zastanowić jeżeli chce się przesadzić z grubością izolacji. te 30cm jest prawdę mówiąc nieopłacalne. rozsądną grubością będzie 20cm i nawet jak przez to płyta będzie mieć współczynnik 0,12W/m2 to przy domu piętrowym który planuję i izolacji na ściany i z regranulatem o którym myślę to i tak powinien mi wyjść dom pasywny bez problemu. ale też patrząc na całą inwestycję to te dodatkowe 4k aby była grubość 30cm nie wyrywa z butów więc to będzie musiało zależeć od ogólnych kosztów.  patrząc na dom pasywny i potrzebach grzewczych 10Wh/m2 to przy -20st dom 150m2 będzie potrzebować 1,5kW ale przy -5st może potrzebować przykładowo 0,8kW. a z tego przykładowo 0,4kW zyski słoneczne i bytowe dostarczą to układ będzie musiał dostarczyć 0,4kW i dostarczy tyle aby było komfortowo? nie sztuka jest przegrzać do przykładowo 25st ale dostarczyć tyle ile potrzeba. jak się dostarczy więcej to reku bypasem to będzie musiał usuwać czyli będą straty ciepła i tu jest problem przy domach typowo pasywnych. trzeba dostarczyć tyle ile potrzeba a nie przykładowo dwa razy więcej na zapas i kisić się w duchocie. a domy energooszczędne czy pasywne mają być komfortowe. teraz mieszkam w domu w którym jak się grzeje to jest za gorąco i okna trzeba otwierać nawet gdy mrozy są na polu. a jak się nie grzeje to zimno. a jak zbuduję pasywniaka to chce mieć komfortowo cały czas bo inaczej taki budynek nie ma sensu. ale też koszty użytkowania muszą być niewielkie bo inaczej też to sensu nie ma. a jak się grzeje wodną podłogówka zasilaną kondensatem czy pompą to jak tym niby utrzymać komfortową temperaturę? a komfortowa to taka prz której nie powiem że jest mi za ciepło lub za zimno.
jeszcze też próbowałem coś pokombinować aby tylko pod ścianami nośnymi dać XPSa a pod reszta EPSa i uwzględniając uwagi markevy i bartha trzeba zrobić XPSa na piramidę więc coś takiego mniej więcej by to było Załącznik 280165. tu jeszcze nie uwzględniłem schodów i ich obciążenia i ze pod pierwszą warstwą stopnia tez wpadałoby dać XPS i wyjdzie ogólnie że 17,3m3 to będzie XPS a 10m3 to EPS. w zależności od ceny za EPS to oszczędzi się na tym gdzieś 1,5k-2k. nie są to duże kwoty ale zawsze coś. nie brałem tu zwykłego EPSa pod uwagę takiego jak na ściany elewacyjne bo taki być nie może ale takie jak do izolacji parkingów itp bo powinien być odpowiedni ale to szczegół. jeszcze do tego trzeba liczyć 30cm po obwodzie płyty i na wysokość 50cm wyjdzie tego jakieś 12,5m3 więc robiąc to z EPSa można zyskać tez ok. 2k bo XPS by musiał być na wysokość 60cm wiec poszłoby go trochę więcej. łącznie na kombinacji z EPSem można oszczędzić do 4k. patrząc na całą inwestycje to nie dużo i trzeba przemyśleć czy warta jest z tym cała zabawa bo docinek pewnie będzie sporo i układanki a to będzie czasochłonne a czas to też pieniądz.
robiąc łączną grubość izolacji 30cm z XPSa można spróbować go zrobic z dwóch warstw po 15cm bo tyle XPSa powinni uciąć więc może być mniej układania czyli szybciej by to poszło. zmniejszy o połowę czyli połowę z tego co by było przy grzaniu czystym prądem? Właśnie po to jest akumulacja scian, wylewki, żeby ten nadmiar energii przyjąc bez podnoszenia temperatury.
No, ale ty planujesz sciany z kartonu, to faktycznie PC i wodna podłogówka nie maja sensu.
przy minusowej temperaturze pracuje już tylko grzałka więc nawet jak to nie będzie trzeba 6kW a 1kW to i tak rachunki będą duże. a z tego co słyszałem to ta pompa pracuje na mocy min 1,4kW więc nawet jak potrzeby będą 1kW to będzie pobierać 1,4kW lub więcej bo rozumiem że praca na min obrotach nie jest za dobra dla pompy. tak na dobra sprawę za bardzo nie rozumiem zasady działania.
ponoć wodna podłogówka jest najlepsza do domu o małych potrzebach grzewczych. jak wodna podłogówka to musi być zalana masą akumulacyjną czyli wylewką betonową o grubości przynajmniej tych 7cm do 10cm lub przewody parteru umieścić w płycie fundamentowej. to jest niby grzanie niskotemperaturowe czyli dokładnie o co chodzi? o to że temperatura płynu w rurkach ma małą naprawa sieci kanalizacyjnej temperaturę? jaką może mieć? ponoć w domach pasywnych temperatura podłogi wystarczy jak będzie mieć 23st i możemy mieć temperaturę w pomieszczeniu 22st ale jakiś gościu mi coś wspominał że temperatura podłogi ma 28st do 36st czyli jest bardzo ciepła ale to jak na mój gust za dużo jak na dom o małych potrzebach. czy to od mocy pompy zależy jaka będzie temperatura podłogi? przykładowo pompa 9kW może zagrzać podłogę do 36st a pompa 5kW do 28st a 3kW do 25st itp? jak już płyta akumulacyjna się zagrzeje to jej temperatura nie spadnie w ciągu dnia o 10st tylko jak o jeden czy dwa stopnie spadnie to będzie dobrze więc jakby doładowanie jej temperatury o te 2st też będzie pobierało moc 3kW ale za to będzie to grzało pół godziny? czy musi cały czas utrzymywać temperaturę płyty?
zakładam jeszcze w najgorszym czarnym scenariuszu budowę domu prawie pasywnego koło 2l-3l. uzależnię to od tego czy znajdę coś konkretnego do dogrzewania domu pasywnego czy nie. tak jak wielu już o tym wspominało najwięcej w takim domu będzie szło na cwu. ogrzewanie myślałem zrobić z kabli ale koszty roczne przy płaskiej taryfie mogą wyjść ponad 1100zł bo 15kWh x 150m2=2250kWh x 0,5zł = 11250zł a budując dom pasywny raczej bym chciał koszty w okolicach 500zł. niestety ale czysty prąd kosztuje. a jeszcze zostaje cwu i grzejąc ją też czystym prądem można słono płacić mimo że ma się dom pasywny. dlatego do cwu i ogrzewania najlepiej wykorzystać pompę ciepła i grzać z COPem. w następny weekend będę miał kolejne targi budowlane i instalacyjne w okolicy i trzeba się dowiedzieć co mają dobrego i czy ktoś jakiś nowości przypadkiem ma.
próbowałem się dowiedzieć czy pompa do cwu może podgrzać powietrze w wentylacji ale się nie dowiedziałem wiec pewnie tak się nie da. na targach też o to popytam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz