piątek, 14 kwietnia 2017

bezwładność

rozumiesz pojecie bezwładność cieplna domu? czyli jakby ile czasu dom potrzebuje aby się nagrzał tak na chłopski rozum. najlepsze na to są szkieletory. sam bym taki chciał ale firmy co tym się zajmują cenią sobie takie domy a samemu tego się nie zbuduje.
Masz rację że ma małą pojemność cieplna w porównaniu do cegły ale dzięki temu szybciej domek się ogrzeje a zarazem ściana z  o tej samej grubości izolacji co ściana z cegły będzie mieć lepszy współczynnik U wiec będzie mniej ciepła tracić. z gk tak jak pisałem chcę ścianki działowe zrobić bo będzie to szybsze i tańsze niż murowane ale straci się na akumulacji w działówkach. ale przy domu pasywnym nie trzeba tyle akumulacji co przy domu choćby energooszczędnym. podłoga do akumulacji powinna wystarczyć plus wyposażenie domu i te gk na ścianach. w pasywnym nieekonomiczne jest za duże akumulowanie ciepła wiec jest to nieopłacalne. rozumiem, że zakładasz grzanie akumulacyjne z pompą a z kablami nie? pompę możesz dać do lekkiego domu. pamiętaj tylko, że w szkielecie otworzysz drzwi w upał i masz przegrzane pomieszczenie. nawet program do OZC Sankomu na to wskazuje, kiedy zmienimy typ konstrukcji z ciężkiego na szkielet. nie bez powodu  wciska klimatyzatory przy izolacji od środka
w Polsce nie ma domów pasywnych więc temu wszyscy by chcieli aby domy z cudownej cegły były pasywne a tak się nie da. czyli chcesz grzać w całodobowej taryfie kablami?  ma kable pod płytkami na betonowej płycie fundamentowej, ściany z silikatu i grzeje tylko w taniej taryfie. nie wiem po co ci szybkie nagrzewanie i ochładzanie. mam niedaleko budowy sąsiada w szkielecie na płycie fundamentowej (postawiony w zeszłym roku, niby energooszczędny). zapytam kiedyś przy okazji jak się mieszka w lecie i jakie temperatury mieli.
dobrze też piszesz że można zrobić ciężkie ściany i dać pompę bo dla tych samych warunków ale zamiast pompy danie kabli w podłodze będzie drogie w użytkowaniu. pompy ciepła świetnie się sprawdzają z dużą akumulacją bo nadmiar ciepła przejmą ściany ale wtedy nie da się sterować temperaturą. pompa fajnie załatwia jeszcze sprawę cwu i tylko w połączeniu ma sens. ale nie chce mi się wierzyć że pompy za parę tysięcy będą tanie w użytkowaniu. oprócz samego urządzenia jest jeszcze jego podłączenie.kable można dać pod płytkami w kleju więc szybciej to ogrzeje. mnie najbardziej interesuje przy wodnej podłogówce grubość wylewki akumulacyjnej jaka min musi być. może wylewka do 5cm będzie się szybko nagrzewać i szybko ochładzać i wtedy może nada się do domu pasywnego. ale to zależy jaka temperatura podłogi wystarczy aby było w domu pasywnym przykładowo 22st ale w sypialni lepiej jak będzie do 20st a w łazience min.24st a zarazem jaka jest temperatura płynu w rurkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz