piątek, 14 kwietnia 2017

rozwiązanie

nie ma co porównywać domu zwykłego do pasywnego. ja teraz mieszkam w domu o dużej akumulacji, z działówkami z cegły i aby było ciepło to trzeba mocno w piecu palić. tzn że dom z cegły jest zły?
kuszą mnie ściany z silki ale wtedy nie da się zrobić stropu z terivy a lany jest droższy i dłużej się go robi i trudniej. w każdym bądź razie w moim przypadku będzie za drogi.Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem:

1. PC grzeje wyłacznie CWU, w którym z definicji temperatura jest wyższa niż wymagana do podłogówki,
2. Poprzez wymiennik rurowy ciepło jest transportowane z CWU do drugiego "zbiornika podłogówki", w którym ma być dajmy na to stałe 25°, sterowane przez układ regulacyjny termometr-pompa obiegowa.
Jeżeli będą mrozy i podłoga będzie się szybko wychładzać, to regulator uruchomi pompę cwu <-> zbiornik podłogówki aby wyrównać straty.
W c.w.u będzie temp. wody użytkowej czyli 50-70°C
W teorii takie rozwiązanie gwarantuje nam maksymalne oszczędności - podłoga nie będzie nigdy przegrzewana, bo układ regulacyjny będzie zawsze dążył do tego, aby temperatura w całym systemie wynosiła 25°. Przy tym pomijamy konieczność instalacji drogich sterowników w rozdzielni podłogówki (ewentualnie jeden).
Układ jest samokompensujący, gdyż lokalne nagrzanie podłogi (od słońca) może zostanie rozprowadzone po całym domu. Można też zbiornik podłogówki wyposażyć w dodatkową pętlę zimnej wody (współpracująca z zimnym obiegiem PC), którego zadaniem będzie chłodzenie w lecie - czyli utrzymanie komfortowej temp 25°...
Faktycznie poleca klimatyzatory ale nie do ogrzewania tylko do chłodzenia a w zimie wspomagają ogrzewanie. tylko że nie wierzę w to że to jest tanie rozwiązanie. uważam że jest bezsensowne rozprowadzanie kolejnych rurek do klimy po całym domu. dlatego muszę się dowiedzieć jak podłączyć pompę ciepła do cwu z rekuperatorem aby ona podgrzewała powietrze nawiewne lub je chłodziła i aby to robiła z COPem. wtedy kable w podłodze by tylko jakby ''dobijały'' do danej temperatury. wtedy to będzie najlepsze i najtańsze rozwiązanie w domu pasywnym. a jak się nie da to będę musiał pójść jednak w wodną podłogówkę bo na samych kablach nie będzie to opłacalne. skąd możesz mieć pewność że taka temperatura będzie odpowiednia? dając jedną stałą temperaturę nie dasz rady zrobić tak aby w łazience przykładowo było 24st, w sypialni do 20st a w reszcie ok.22st. w domu pasywnym takie rozwiązanie nie zda egzaminu. ale sam pomysł aby za pomocą pompy do cwu grzać podłogę jest fajny. pompa do cwu jakaś 4kW powinna starczyć też na podłogówkę lub 3kW. a ja myślę aby zrobić tak aby jakoś taka pompa grzała powietrze wentylujące. ono nie będzie musiało dużo grzać tylko tyle aby powietrze wlatujące do pomieszczeń miało od 20st do 22st. taka temperatura nie zapewni komfortu ale kable będą musiały powietrze niewiele podgrzać a gdy będą zyski bytowe czy słoneczne to temperatura sama szybciej się podniesie i kable nie będą musiały się włączać. klimatyzacja do mieszkania w bloku  najciekawsze z tego jest to aby zrobić tak by podgrzewało powietrze tylko wtedy gdy będzie potrzeba dogrzewania. może się zdarzyć że to wystarczy do utrzymania komfortowej temperatury gdy na zewnątrz nie będzie jeszcze bardzo zimno więc to też powinno przynieś duże oszczędności.
licząc koszty stropu lanego i działówek z silki a potem ich tynkowanie będzie to droższe od stropu z terivy i działówek z gk i bardziej czasochłonne. ale tak szczerze mówiąc będą musiał sobie to dobrze policzyć bo dokładnie tego nie liczyłem tylko szacuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz